78154

Včelařská konference

(Internetová stránka otevírající prostor pro komunikaci včelařů)



Jméno: E-mail:
Téma:
Příspěvek:
Jmeno sladkeho produktu vcelHeslo: Opište červené slovo pozpátku do kolonky.

U vašeho příspěvku bude zobrazena IP adresa, ze které příspěvek odesíláte.
Délka příspěvku je omezena na 10000 znaků.

Prosíme účastníky konference, aby při podání nového příspěvku do konference vždy vyplnili kolonku "téma". V případě, že reagujete na některý již uveřejněný příspěvek, tak to důsledně čiňte pomocí funkce "Odpovědět do diskuze na příspěvek číslo...", která je k dispozici vpravo vedle každého zobrazeného příspěvku. Funkce, která je pro každý zobrazený příspěvek k dispozici: "Zobrazit odpovědi na tento příspěvek.", bude správně fungovat jen v případě, že budete dbát výše uvedených pokynů.)


Zběžné zobrazení

Archiv Včelařské konference


Jan Burgel (82.113.48.14) --- 21. 12. 2011
Re: Spad po třetí fumigaci

JirkaV (Re: Spad po třetí fumigaci (54809)
"Prosím o názor, jaký je ještě přijatelný spad po třetí fumigaci. Včelařím krátce. Loni jsem měl po třetí fumigaci spad v jednotkách, průměrně asi 3 (v zimní měli pak byla 0). Letos byl spad po třetí fumigaci v průměru asi 15 a mám obavy, že v zimní měli bude nad 3 roztoče. Celkově mi letos po fumigaci napadalo asi 3x víc roztočů než loni."

J.B.:
Od každého z diskutujících můžeš dostat jinou odpověd. Až se rozhodneš, rozhodnete, napište jak jste se rozhodl.
Můj názor je udělat u problematického včelstva aerosol. (minulý týden jsem jedno odpoledne zaznamenal 11°C to by se bylo hodilo)
Jinak si ale myslím že oficielní navod a dodržování technologii ošetřování je důležité, je částečně "blbu vzdorné" Mám zkušenosti se včelařskou veřejností s jednotlivými včelaři kteří "ani vědí-nevědí jestli mají včely" příklad:
Před 20ti lety tedy s varroa jsem navštívil-kontroloval jako duvěrník souseda včelaře který na schůzi řekl že ošetření včel nepotřebuje že nemá včely.
Při návštěvě jeho manželka řekla "ne nemá včely já jsem mu to zakázala" a když jsem se zeptal jestli mi může ukázat včely odvedl mně ke včelínu s pěti uly a z jedněch létaly včely. ( za pootevřeným okenkem stála sklenice jak je krmil) Řekl já jsem o tom nevěděl, asi přiletěl roj.

Chci jen naznačit že péče je různá.
A vás pochválit že se starosti, monitorongem spadu o své včely staráte.

Jako negativum oficialního návodu bych uvedl přístup kdy se k ošetření přistupuje jednotně k ošetření stanoviště. Že se nepřistupuje ke každému jednomu včelstvu individuelně.
"to by nebylo dostatečně blbu vzdorné".
Ačkoliv rozdíly v napadení jednotlivých včelstev je různý až velmi různý.
Je jasné že za stav svých včel je především zodpovědný jejich včelař

a ten je zodpovědný za každé jedno včelsto a stanoviště také.
Tak že jestliže jistě zjistíte že jedno včelstvo má spady nízké můžete i jedno ošetření neudělat a naopak jestliže vedlejší má stále vysoké spady udělat o jedno ošetření více (vlastně bud ted v prosinci nebo i jen na jaře )myslím tím i při spadu více jak 3 roztoče na včelstvo udělat nátěr jen tomu včelstvu které ten průměr zvýšilo.

Je zde však nebezpečí zkreslení spadu, spadů.
Dle ing Dvorského spadlí roztoči

kteří se při pádu umažou o zásoby v bunkách nebo na podložce při floataci nevypalovou z oleje a tím výsledek zkreslí.

Já jsem měl letos spady oproti minulému roku průměrně desetkrát vyšší. Jedna čtvrtína včelstev byla napadena silně, ty jsem ošetřoval v červenci až září opakovaně až 6x KM 65% ale stále jsem nebyl spokojen U nekolika včelstev 10% jsem dělal jen 2 ošetření a naopak asi u 5ti ( z celku 25ti)jsem udělal o jedno ošetření více,
A po posledním ošetření mi spadly 4 roztoči z 25ti to je 0,16 na včelstvo tak že předpokládám zimní spad pod 3na včelstvo. Co nevím je nakažení viry u včelstev se spady nad 3000 roztočů, ale zatím tam včely jsou.

Přeji příjemné Vánoce a vše dobré v příštím roce celé Včelařské konferenci
J.B.

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 55249


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

   
JirkaV (217.197.144.226) --- 7. 3. 2012
Re: Spad po třetí fumigaci

Před čaem jsem se ptal, jaký bývá spad po třetí fumigaci (měl jsem kolem 15 roztočů na včelstvo). V poslední reakci od J.B. pak byla žádost, abych napsal jak to dopadlo.

Vezmu to od konce a musím říct, že to dopadlo dobře. Výsledek vyšetření zimní měli jsem měl 0. Ovšem před odevzdáním měli jsem ve vzorku našel 5 roztočů, které jsem tam nechal. Výsledek tedy měl být 0,5 na včelstvo (mám 10 včelstev).
V nejbližším okolí měli včelaři nad 1,5 i nad 3 roztoče/včelstvo. Takže budou přeléčovat (někteří i dobrovolně). Velké množství roztočů bylo jen lokální, a na vině byla zřejmě jedna ze včelnic, kterou ostatní včely na podzim vyloupily (pravděpodobně i ty moje). O loupeži jsem se dověděl až v prosinci při aerosolování, počet roztočů na této včelnici byl v okolí největší.

Když zpětně zhodnotím co jsem udělal špatně, tak to byla zřejmě druhá fumigace. Podle spadů bylo vidět, že asi nebyla účinná. Pravděpodobně se prudce ochladilo, a i když teploměr na rovině ukazoval přes 12°C, tak 1km daleko na včelnice na severním svahu bylo asi mnohem míň. Situaci jsem ještě na podzim "zachraňoval" aerosolem s acetonem, po němž spadlo v jednom včelstvu 25 roztočů. V ostatních to bylo lepší, bylo to do 5. Nejvíc roztočů bylo v krajních včelstvech, přesně jak se píše v literatuře.

Letošní rok budu hned na jaře přeléčovat kyselinou mravenčí, třetí podzimní ošetření bude muset být opět aerosol (podle teploty voda/aceton), na včelnici si dám teploměr a po posledním ošetření nechám delší pauzu - až 3 týdny před ometením podložek pro odevzdání měli (týden je při chladném počasí málo).

J.

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 56260


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

      
KaJi (88.101.45.181) --- 7. 3. 2012
Re: Spad po třetí fumigaci

Především ti gratuluji.

Na druhou starnu, začni používat hlavu.

Má cenu přemýšlet nad výsledky něčeho, proti čemu je lotynka seriozní laboratorní vyšetření.

Kde si myslíš se vzala ta hranice 3Vd na včelstvo - v průměrném vzorku na stanovišti průměrných úlů u průměrného včelaře.
Jak asi byla stanovena hranice pro metodu, když metoda není sama o sobě schopna pracovat v rozmezí +-25%.
0 a 5VD. Představ si, že by to bylo z jednoho včelstva? co by jsi dělal? Věřil té nule nebo 5? a co by z toho vyplynulo? Jediná věc co víš, že tam byly roztoči. Jak dlouho byly ti VD na podložce mrtví? Do měsíce co tam byla podložka a reprezentují tu populaci co tam byla po vánocích, Nebo to byly mrtvoly po 1. až 3. ošetření a včely je shodily z loučky na podložku buňky?

Při včelaření potřebuješ rozpěrák, kuklu a pod kuklou hlavu - zapnutou. :-)


Karel

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 56263


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

         
JirkaV (88.100.203.139) --- 7. 3. 2012
Re: Spad po třetí fumigaci

"Především ti gratuluji.

Na druhou starnu, začni používat hlavu."

Děkuji za reakci, i když jsem ji moc nepochopil. Asi mám hlavu stále vyplou. Spady jsem sledoval pravidelně a vím kolik a kdy spadlo. Těh 5VD spadlo ve 3 včelstvech, za 4 týdny, počítáno 3 týdny po posledním ošetření.

Zaslechl jsem něco o tom, že by se povinné vyšetření měli mohlo zrušit. A teď, poté, co vidím, že je mnohem přesnější a jednodušší sledovat si spady sám, než spoléhat na laboratoř, bych nebyl proti.

Jirka

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 56265


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

            
KaJi (88.101.45.181) --- 7. 3. 2012
Re: Spad po třetí fumigaci

Zaslechl jsem něco o tom, že by se povinné vyšetření měli mohlo zrušit. A teď, poté, co vidím, že je mnohem přesnější a jednodušší sledovat si spady sám, než spoléhat na laboratoř, bych nebyl proti.

Jirka

Hlava otevřená:-)

Pokud budeš sleodvat stav včelstev celý rok, tak co.

Teď tam budeš mít i třeba 100 roztočů A co.
Jsou přestárlí a nemnoží se moc.

Včely al epojodu - skoro 2000 denně. takže do května klídek a od té odby zjistíš přesněji jak na ot m jseš. A zasáhneš.

Ï kdyby jsi to vybil nyní do nuly (ale je pozdě a je tam plod, takže by to bylo brutální) tak mohu klidně v dubnu vybrat nějaké silně napadadené včelstvo okolo.
A byl by jsi tam kde jseš.

Prostě je třeba jej dle mě v zimě likvidovat a sledovat během hubení úspěšnost - a pak to nechat na sezonu. Co se povedlo povedlo se. S tím už žádné vyšetření nic neudělá.

Tak ať bzučí.

karel

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 56266


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

Všechny správně vytvořené příspěvky na toto téma





Klikněte sem pro nápovědu